Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Parvovirüs B19: Beşinci Hastalık ve Etkileri

Parvovirüs B19: Beşinci Hastalık ve Etkileri

haberci haberci -
6 0

Parvovirüs B19 Nedir?

Parvovirüs B19, çocuklarda genellikle “tokatlanmış yanak” döküntüsüyle kendini gösteren beşinci hastalığa neden olan bir virüstür. Ancak yetişkinlerde de görülebilir.

Belirtiler ve Etkileri

Parvovirüs B19 enfeksiyonu ateş, baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, döküntüler ve eklem ağrıları gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde farklı şikayetlere sebep olabilir. Eklem ağrıları özellikle yetişkinlerde yoğun bir şekilde görülür.

Yetişkinlerde Etkileri

Parvovirüs B19 enfeksiyonu yetişkinlerde yoğun eklem ağrısıyla kendini gösterebilir. Bazı durumlarda yalnızca eklem ağrısı ortaya çıkabilir ve bu durum 1 ila 3 hafta sürebilir. Hastalık genellikle 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden iyileşir ancak bazı durumlarda şikayetler aylarca devam edebilir.

Bulaşma Yolları

Parvovirüs B19, tükürük, solunum damlacıkları, kan veya kan ürünleriyle bulaşabilir. Hamilelik sırasında anneden bebeğe geçme riski de bulunmaktadır. Enfekte kişilerin bulaşıcılığı döküntü ve eklem ağrıları gibi belirtiler ortaya çıktıktan sonra azalır.

Risk Grupları

Parvovirüs B19 enfeksiyonu hamileler, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, kan hastalıkları olanlar ve kanser hastaları gibi risk altındaki gruplarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu enfeksiyondan korunmak için erken teşhis ve tedavi önemlidir.

İlgili Yazılar