Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Oxford Üniversitesi Ekibinin Kara Deliklerle İlgili Yayımlanan Araştırması

Oxford Üniversitesi Ekibinin Kara Deliklerle İlgili Yayımlanan Araştırması

haberci haberci -
15 0

Oxford Üniversitesi’nden Gökbilimciler Kara Deliklerle ilgili Yeni Keşif Yaptı

Oxford Üniversitesi’nden bir ekip, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde kara deliklerle ilgili yapılan araştırmayı yayımladı.

Gözlemler X-İşını Teleskopları ve Uzay İstasyonu Verileri İle Yapıldı

Oxford Üniversitesi’nden gökbilimciler, kara delikleri daha iyi anlamak için X-ışını teleskopları ve Uluslararası Uzay İstasyonu verilerini kullandılar. Ekip, Dünya’dan yaklaşık 10 bin ışık yılı uzaklıktaki bir kara delikte “dalma bölgesi” adı verilen alanı ilk kez gözlemledi.

Araştırmanın Başyazarı: Andrew Mummery

Oxford Üniversitesi’nde görev yapan ve araştırmanın başyazarı olan Andrew Mummery, “Bu bölgeyi görmezden geliyorduk, çünkü elimizde veri yoktu” dedi. Albert Einstein’ın teorisinin bu “dalmayı” öngördüğünü belirten Mummery, bunu ilk kez gözlemleyebildiklerini belirtti ve “Artık anladığımıza göre bunu başka şekilde açıklayamayız” dedi.

Dalma Bölgesi Nedir? Albert Einstein’ın Teorisi

Dalma bölgesi, Albert Einstein’ın teorisinde parçacıkların bir kara deliğe yaklaşınca yörüngelerini takip edemeyeceğini, bunun yerine ışık hızına yakın bir nesneye süratle daldığını ifade eden bir kavramdır. Mummery, kara deliklerin çevresinde yakındaki yıldızlardan gelen maddelerin büyük diskler oluşturduğunu ve bu bölgeye “dalma bölgesi” adının verildiğini vurguladı.

Mummery, dalma bölgesini şöyle açıkladı: “Dalma bölgesi bir şelalenin kenarı gibidir. Tüm desteğiniz kaybolur ve siz kafa üstü çakılırsınız. Görebildiğinizin çoğu nehir, ancak en uçta küçük bir bölge var, temelde bulduğumuz şey bu.”

Oxford araştırmacılarından oluşan başka bir ekip, daha uzak kara deliklerin görüntülemeyi umut ettikleri üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

İlgili Yazılar