Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Oxford Araştırması: İnternetin Refaha Etkisi

Oxford Araştırması: İnternetin Refaha Etkisi

haberci haberci -
5 0

Oxford Üniversitesi Araştırmasına Göre, İnternetin Olumlu Etkileri

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, internet erişiminin genel olarak olumlu bir etki yarattığını belirtiyor. 168 ülkede 15 ila 99 yaşları arasındaki 2 milyon kişinin verileri incelendi.

Araştırmanın Bulguları

Araştırmacılar, internete erişimi olan bireylerin yaşam memnuniyetinin uluslararası düzeyde %8,5 arttığını, olumlu deneyimlerinin ise %8,3 daha fazla olduğunu tespit etti. 33.000’den fazla farklı istatistiksel modelde %84,9’luk bir olumlu ilişki bulundu.

Refah Ölçütleri

Araştırmada refah, yaşam memnuniyeti, günlük deneyimler, sosyal ve fiziksel refah, topluluk refahı ve amaçlı deneyimler gibi sekiz farklı göstergeye göre ölçüldü. Sosyal medya kullanımı ise bu araştırmada değerlendirilmedi.

Gençler ve İnternet Kullanımı

Araştırmacılara göre, gençlerin sosyal medya ve internet kullanımı konusunda endişelenmeye gerek olmadığına inanılıyor. Profesör Przybylski, internetin refahı artırdığını ve gençlerin daha fazla refah bildirdiğini vurguluyor.

Önemli Uyarı

Araştırmacılar, internet kullanımı ile toplum refahı arasında bazı olumsuz ilişkiler olduğunu belirtiyor. Bu durumun çoğunlukla 15-24 yaş arası kadınlar arasında gözlendiği belirtiliyor. Profesör Przybylski, verilerin doğru değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak çevrimiçi dünyanın gençler için daha güvenli hale getirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

İlgili Yazılar