Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Orta ve Yoğun Seviyede Egzersiz Yapmanın ALS Riskini Azalttığı Ortaya Çıktı

Orta ve Yoğun Seviyede Egzersiz Yapmanın ALS Riskini Azalttığı Ortaya Çıktı

haberci haberci -
13 0

Neurology Dergisinde Yayınlanan Araştırma

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden biri olan Neurology’de yayınlanan bir araştırmada, orta ve yoğun seviyede egzersiz yapmanın ölümcül bir hastalık olan ALS riskini azalttığı ortaya çıktı.

27 Yıllık Norveçli Katılımcı Verileri İncelendi

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin tıp dergisi Neurology’de yayınlanan araştırma kapsamında 27 yıl boyunca 373.696 Norveçlinin verilerinin incelendiği belirtildi. Bilim insanları egzersizin erkeklerde işe yaradığını söylerken kadınlar için azaltmadığını tespit etti.

ALS Vakalarında Egzersizin Etkisi

Bilim insanlarının takip süresi boyunca 504 kişi ALS vakası ortaya çıktığı belirtilirken, uzmanlar orta düzeyde egzersiz yapan erkek katılımcıların ALS riskinin yüzde 29 daha düşük olduğunu, yüksek düzeyde egzersiz yapanlarda ise bu oranın yüzde 41 olduğunu açıkladı.

Uzmanların Açıklamaları

Norveç’teki Akershus Üniversite Hastanesi’nde araştırmayı yapan Dr. Anders Myhre Vaage, yüksek profilli sporcularda ALS teşhisinin, yorucu fiziksel aktivitenin hastalığın gelişimine ve erken başlangıcına yol açan çevresel bir risk faktörü olduğu düşüncesini teşvik ettiğini belirtiyor. Myhre Vaage, “Fiziksel aktivite düzeyleri, zindelik ve ALS riski konusunda çelişkili bulgular var” dedi. “Çalışmamız, erkekler için daha aktif bir yaşam tarzı sürmenin 30 yıldan daha uzun bir süre sonra ALS riskinin azalmasıyla bağlantılı olabileceğini ortaya koydu.”

İlgili Yazılar