Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OPEC’in Aylık Petrol Piyasası Raporuna Göre Mayıs Ayında Ham Petrol Üretimi Değişiklikleri

OPEC’in Aylık Petrol Piyasası Raporuna Göre Mayıs Ayında Ham Petrol Üretimi Değişiklikleri

haberci haberci -
6 0

Nijerya, Gabon ve Ekvator Ginesi Üretimde Artış Gösterdi

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, mayısta ham petrol üretimi en çok Nijerya, Gabon ve Ekvator Ginesi’nde arttı. Nijerya’da günlük üretim 74 bin varil, Gabon’da 17 bin varil ve Ekvator Ginesi’nde 13 bin varil arttı.

Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya ve Kongo Üretiminde Düşüş Yaşandı

Mayısta en fazla üretim düşüşü ise Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya ve Kongo’da gerçekleşti. Suudi Arabistan’da günlük üretim 32 bin varil azalırken, Kuveyt’te 15 bin varil, Libya’da 14 bin varil, Kongo’da ise 11 bin varil düşüş yaşandı.

OPEC’in Toplam Ham Petrol Üretimi ve Sondaj Kulesi Sayılarındaki Değişiklikler

OPEC’in toplam ham petrol iddaci üretimi mayısta önceki aya göre günlük 29 bin varil artarak 26 milyon 629 bin varile yükseldi. Dünyadaki sondaj kuyusu sayısı geçen ay 51 azalışla 1746’ya gerilerken, sondaj kulesi sayısı OPEC ülkelerinde 3, OPEC dışı ülkelerde ise 48 azaldı.

Küresel Petrol Talebindeki Artış ve Öngörüler

Bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre 2 milyon 250 bin varil artarak 104 milyon 460 bin varile yükseleceği tahmin ediliyor. Özellikle karayolu ulaşımı, sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerindeki artışın etkili olması beklenirken, petrokimya kapasite artışlarının iddaci giriş da talebe katkı sağlayacağı öngörülüyor.

2025’e gelindiğinde ise küresel petrol talebinin günlük 1 milyon 850 bin varil artarak 106 milyon 310 bin varile çıkacağı, OECD ülkelerinde günlük 110 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 740 bin varil artacağı tahmin ediliyor.

İlgili Yazılar