Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Ölüm Hırıltısı: Ölüm Sürecinin Normal Bir Parçası

Ölüm Hırıltısı: Ölüm Sürecinin Normal Bir Parçası

haberci haberci -
6 0

Los Angeles’ta Bir Merkezde Yaşam Sonu Hizmetleri Yöneten Julie McFadden, Ölüm Döşeğinde Olan Kişilerin Boğazından Gelen Sesler Hakkında Bilgi Verdi.

Ölüm Sürecindeki Sesler Normaldir

McFadden, ölüm döşeğindeki kişilerin boğazından gelen çatırtılı, ıslak ya da gürültülü seslerin ölüm sürecinin normal bir parçası olduğunu vurguladı. Bilinci kapalı olan hastalarda bu sesler ağrıya neden olmaz.

Ölüm Hırıltısı Travma Yaratabilir

Ölüm hırıltısının birçok hasta yakınını travmaya uğrattığını belirten McFadden, bu durumun normal ve beklenen bir süreç olduğunu ancak insanların genellikle bilgisizlikleri nedeniyle korku yaşadıklarını ifade etti.

Ölüm Hırıltısı Neden Oluşur?

Vücudun ölüm sürecine kadar ağızda biriken tükürüğü temizleme mekanizmasının çökmesiyle ölüm hırıltısının ortaya çıktığını belirten McFadden, bu durumun son nefes alırken hava hareketiyle ses çıkarmasından kaynaklandığını açıkladı.

Ölüm Yaklaşırken Belirtiler

Ölüm hırıltısının, kişinin ölümünün çok yaklaştığını gösterdiğini belirten McFadden, bu sürecin genellikle ölümden ortalama 25 saat önce başladığını ve yaklaşık yüzde 40’ında görüldüğünü söyledi.

Eğer bu seslerle karşılaşıldığında, ağız kurutan ilaçlar kullanılarak veya hastanın yan çevrilerek tükürüğün dışarı atılması sağlanabilir ve gürültü azaltılabilir.

Ölümden birkaç gün veya saat önce hastaların enerjilerinde ani bir artış yaşanabileceğini ancak ardından enerjilerinin hızla düşebileceğini belirten doktorlar, bu sürecin doğal bir parçası olduğunu vurguluyor.

İlgili Yazılar