Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Oleksandr Usyk, Tyson Fury’yi Yenerek Dört Kemer Döneminin İlk Tartışmasız Ağır Sıklet Şampiyonu Oldu

Oleksandr Usyk, Tyson Fury’yi Yenerek Dört Kemer Döneminin İlk Tartışmasız Ağır Sıklet Şampiyonu Oldu

haberci haberci -
13 0

Usyk, Fury’nin 16 Yıllık Kariyerinde İlk Yenilgisini Tattırdı

Lennox Lewis’in Kasım 1999’da Las Vegas’ta Evander Holyfield’ı mağlup ettiği rövanştan bu yana, tartışmasız bir ağır sıklet şampiyonu ortaya çıkmamıştı. Ancak, yaklaşık 25 yıl sonra, Oleksandr Usyk, Tyson Fury’yi yenerek zafere ulaştı ve boks dünyasında yeni bir tartışmasız şampiyon taçlandırıldı.

Usyk, WBA, IBF ve WBO Kemerlerine Sahip Oldu

Kingdom Arena’da kapalı gişe gerçekleşen karşılaşmada hakemlerden biri Fury için 114-113 puan verirken, Usyk için 114-113 ve 115-112 puanları geçerli sayıldı. Usyk, Ukrayna’da yaşayan ve “Bu benim için, ailem için, ülkem için, tarih için büyük bir fırsat. Bu harika bir gün.” dedi. WBA, IBF ve WBO kemerlerine sahip oldu ve Fury’nin WBC unvanını ele geçirerek dört kemer döneminin ilk tartışmasız ağır sıklet şampiyonu oldu.

Usyk, Zorlu Mücadeleden Zaferle Çıktı

Ukraynalı boksör, vatandaşı Wladimir Klitschko’ya karşı kazandığı üzücü zaferin ardından Fury’nin 2015’ten beri elinde tuttuğu ağır sıklet şampiyonu unvanını da kazandı. Usyk, Fury’yi 16 yıllık kariyerindeki ilk profesyonel yenilgisini tattırarak boks tarihine adını yazdırdı.

Rövanş İçin Planlar ve Yaralanma Durumu

Fury, 2025’in ilk çeyreğinde Anthony Joshua ile süper bir dövüş yapmak için çalışmalarını sürdüreceğini belirtirken, Usyk ise 12 Ekim’de Riyad’da planlanan rövanş maçına odaklandı. Dövüş sırasında yaşadığı yaralanmaların ardından Usyk’in durumu endişe yaratmış olsa da, antrenörü ve organizatörü tarafından rövanş maçına hazır olacağı garanti edildi.

Usyk, Fury’yi Nakavtın Eşiğine Getirdi

9. rauntta Fury’yi ringde sendeleten Usyk, rakibini nakavtın eşiğine getirdi. Bu kritik anlardan sonra Fury, son raundu kazanmasına rağmen karşılaşmayı kaybetti. Usyk, dövüşün momentumunu tamamen değiştirerek, dört kemer döneminin ilk tartışmasız ağır sıklet şampiyonu olmayı başardı.

İlgili Yazılar