Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Öğretmen Atama Başvuruları ve 20 Bin Öğretmen Alımı

Öğretmen Atama Başvuruları ve 20 Bin Öğretmen Alımı

haberci haberci -
15 0

Öğretmen Atama Başvurusu ve Alım Detayları

Öğretmen atama başvurusu ile toplam 20 bin öğretmen alımı gerçekleştirilecek. Öğretmen atamaları için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri Pazartesi günü itibariyle alınacak.

Atama Başvuruları Ne Zaman?

Sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran’da ilan edilecek, sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

Atamaların Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Öğretmen adayları atanmak istedikleri alanlara uygun belgeleri yükleyerek il tercihlerinde bulunacak. Sözlü sınavlara hak kazanan adaylar ve sınav merkezleri 10 Haziran 2024’te açıklanacak. Sözlü sınavlar ise 1 Temmuz 2024’te başlayacak.

Branş Dağılımı ve Kontenjanlar

Öğretmen atamaları için branş dağılımı ve kontenjanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendi. En fazla kontenjan ayrılan beş branş şunlar: Sınıf öğretmenliği 3.263, özel eğitim 2.499, Rehberlik 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi 1.594, İngilizce 968.

Mülakatla Yapılacak Atama

Öğretmen atamalarında mülakat uygulaması yapılacak. Skorun yüzde 50’si KPSS, yüzde 50’si mülakat olarak değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mülakatları kaldıracaklarını ve gençlerin sınav başarılarına göre atamaların yapılacağını belirtmişti.

İlgili Yazılar