Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OGM’nin Ekoturizm Faaliyetleriyle Doğaseverler Ormanları Keşfediyor

OGM’nin Ekoturizm Faaliyetleriyle Doğaseverler Ormanları Keşfediyor

haberci haberci -
19 0

Ekoturizm Faaliyetleri ve Hedefler

Ekoturizm, doğal hayat ve kaynaklarla uyumlu, sürdürülebilir bir turizm faaliyeti olarak dikkati çekiyor. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) de bu alanda bir plan ve rota yönetimiyle toplum hizmetine sunulması amacıyla ekoturizm faaliyetlerini vatandaşların kullanımına sunuyor. 2021-2025 yıllarını kapsayan Ekoturizm Eylem Planı ile tüm Türkiye’de 110 “Ekoturizm Yönetim Planı”nın hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Ekoturizm Alanlarında Yapılanlar

Ekoturizm alanlarında doğal ve kültürel kaynaklar turizme kazandırılırken, yöre halkına da ekonomik fayda sağlanması amaçlanıyor. Ormanlara yönelik bilinç düzeyi ile doğa sevgisini artırmayı hedefleyen OGM, dinlenme alanları, seyir terasları, yönlendirme ve bilgilendirme tabelaları gibi kalıcı olmayan yapı ve tesisler yaparak söz konusu alanları cazibe merkezi haline getiriyor.

Hedeflenen Katkı ve Ziyaretçi Sayısı

OGM’nin çabalarıyla Türkiye turizmine kazandırılan ekoturizm alanlarıyla kırsal kalkınmaya ve ülke ekonomisine yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlanıyor. Bugüne kadar 106 ekoturizm alanı, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı. 2024-2028 yıllarını kapsayan 12. Kalkınma Planı ile bu alanların sayısının 200’e çıkarılması hedefleniyor. Ekoturizm alanlarını ziyaret edenlerin sayısı ise şu ana kadar yaklaşık 5 milyonu buldu.

“Benim Ormanım” Mobil Uygulaması

OGM, vatandaşların ülke genelindeki ekoturizm rotaları, orman parkları ve mesire yerlerinden daha iyi faydalanması için “Benim Ormanım” mobil uygulamasını devreye aldı. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar, ekoturizm rotalarına, ziyaret edilebilecek yerler hakkında bilgilere, yapılabilecek aktivitelere ve anlık hava durumuna kolayca erişebiliyor.

İlgili Yazılar