Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OECD Raporunda Türkiye’nin Rüşvetle Mücadele Performansı Eleştirildi

OECD Raporunda Türkiye’nin Rüşvetle Mücadele Performansı Eleştirildi

haberci haberci -
13 0

Türkiye’nin Rüşvetle Mücadeledeki Eksiklikleri Ortaya Çıktı

OECD bünyesindeki Rüşvetle Mücadele Grubu’nun (WGB) raporunda Türkiye’nin rüşvetle mücadele konusundaki tavsiye ve kriterlere uymadığı, taahhütleri yerine getirmediği vurgulandı. CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Türkiye’nin raporda ‘rüşvet cenneti’ olarak nitelendirildiğini belirtti.

27 Tavsiyeden Sadece 3’ü Uygulandı

Toprak, Türkiye’nin gri listeden çıkartılmasının ardından yolsuzluk ve rüşvetle mücadelede gerileme yaşandığını dile getirdi. Raporda Türkiye’nin 1997’de imzalayıp Mart 2000’de yürürlüğe koyduğu Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi’nde yer alan temel yükümlülüklere uymadığı ifade edildi. Ülkenin 27 tavsiye ve uyarıdan sadece üçünü uyguladığı belirtildi.

Medyanın Rüşvet ve Yolsuzluk Haberleri Sansürleniyor

Raporda Türkiye’deki medyanın %90’ının iktidar kontrolünde olduğu ve rüşvet-yolsuzluk haberlerinin sansürlendiği, erişim yasağı getirildiği vurgulanıyor. Ayrıca kamu ihalelerindeki yolsuzluk iddialarına da dikkat çekilerek, Türkiye’nin OECD sözleşmesine rağmen taahhütlerini yerine getirmediği belirtiliyor.

Şimşek Servet Affı Yasasının Mimarı Olarak Eleştirildi

Raporda, eski Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, kayıt dışı servetlerin aklanmasına olanak sağlayan servet affı-varlık barışı yasalarının mimarı olduğu da belirtiliyor. Türkiye’nin gri listeden çıkışını ‘başarı’ olarak sunduğu ancak rüşvetle mücadeledeki eksikliklerin göz ardı edildiği vurgulanıyor.

İlgili Yazılar