Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü: Dünya Deniz Sularındaki Sıcaklık Artışı Endişe Verici

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü: Dünya Deniz Sularındaki Sıcaklık Artışı Endişe Verici

haberci haberci -
12 0

Artan Deniz Suyu Sıcaklıkları

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, dünyanın çeşitli bölgelerinde deniz suyu sıcaklıklarındaki artışın endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti. Son 12 ay içerisinde rekor seviyelerde deniz suyu sıcaklıklarının gözlemlendiğini ifade eden Salihoğlu, global seviyede en yüksek sıcaklıkların yaşandığını vurguladı.

Akdeniz’de Etkileri

Prof. Dr. Salihoğlu, global gelişmelerin Akdeniz’i de etkilediğini belirterek, son haftalarda sıcaklıklarda ciddi artışlar yaşandığını dile getirdi. Kış aylarında Mersin ve İskenderun körfezlerinde beklenen sıcaklıkların üzerine çıkıldığını ve bu durumun deniz ve ekosistem üzerinde ciddi etkilere yol açtığını belirtti.

Biyoçeşitlilikteki Değişimler

Denizlerdeki sıcaklık artışının yanı sıra biyoçeşitlilikte de önemli değişimler yaşandığını vurgulayan Salihoğlu, özellikle mikroskobik canlılardan foklara kadar geniş bir yelpazede etkilerin hissedildiğini ifade etti. Denizdeki yaşamın, sıcaklık artışı ve kirlilik nedeniyle dengesiz hale geldiğini ve bu durumun ekosistem üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu belirtti.

Prof. Dr. Salihoğlu, kıyı bölgelerinde yapılan uzun vadeli gözlemlerle iklim değişikliğinin deniz ekosistemi üzerindeki etkilerini anlamaya çalıştıklarını ve bu değişimleri belirlemek için çeşitli tekniklerin kullanıldığını aktardı.

İlgili Yazılar