Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. NASA ve SpaceX, Mars’a İnsan Gönderme Planlarında Yosunun Rolü

NASA ve SpaceX, Mars’a İnsan Gönderme Planlarında Yosunun Rolü

haberci haberci -
15 0

Bozkır Vida Yosunu Mars’ta Solunabilir Atmosfer Yaratma Potansiyeline Sahip

NASA ve Elon Musk’ın SpaceX’i, önümüzdeki 20 yıl içinde Mars’a insan göndermeyi planlıyor. Ancak bu hedefin en büyük engeli, atmosferi solunabilir hale getirmek. Çinli bilim insanlarına göre, gelecek vaat eden bir bitki türü olan bozkır vida yosunu (Syntrichia caninervis), Kızıl Gezegen’in zengin karbondioksit atmosferini solunabilir oksijene dönüştürebilir. Yosun, Tibet ve Antarktika gibi çöl bölgelerinde bulunuyor ve Mars koşullarına dayanıklı olduğu laboratuvar deneyleriyle kanıtlandı.

Yosun, Tardigradlardan Bile Daha Dayanıklı

Uzmanlara göre bozkır vida yosunu, ‘yok edilemez’ olarak tanımlanan mikroskobik canlılar olan tardigradlardan bile daha dayanıklı. Ancak bu yosunun insanlar için besin kaynağı olmadığı ve yenilebilir olmadığı belirtiliyor. Bununla birlikte, Mars’ta çoğalabilirse, karbondioksiti oksijene dönüştürerek solunabilir bir atmosfer oluşturabilir.

Yosunun Dayanıklılığı ve Potansiyeli

Bozkır vida yosunu, aşırı çevre koşullarına dayanma kabiliyetiyle biliniyor ve laboratuvar testlerinde Mars yüzeyine maruz kalan radyasyona bile dayanabildiği gözlemlendi. Araştırmacılar, yosunu dondurarak -80°C ve -196°C sıcaklıklarda saklayarak sınırlarını test etti ve bu şartlarda bile yosunun canlı kaldığını belirledi. Yosunun 500 Gray seviyesindeki güçlü radyasyon dozlarına bile dayanabildiği ve yeni dalların yeniden oluşmasını teşvik ettiği görüldü.

Çalışma, The Innovation dergisinde yayımlandı ve Mars’ın atmosferini insanlar için uygun hale getirme konusunda umut vaat eden bir adım olarak öne çıkıyor.

İlgili Yazılar