Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a Çıkışı

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a Çıkışı

haberci haberci -
12 0

Telgraf Memurunun Anlatımıyla Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun Ziyareti

Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da Bandırma vapuruyla Samsun’a çıkış yaptı. Kentin postanesine gittiğinde ise telgraf memuruyla yaşadığı olay dikkat çekiciydi.

Mustafa Kemal Paşa’nın gelişini öğrendiğinde hava yağmurluydu ve elektrikli bir ortam vardı. Telgraf memuru, o zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermişti. Saat gece yarısına yaklaşırken nöbetçi koşarak geldi ve “Mustafa Kemal Paşa geliyor” dedi.

Paşa, tek odalı telgrafhaneye girdiğinde telgraf memuru ayağa kalkarak “Buyurun Paşam” dedi. Mustafa Kemal Paşa, hemen Havza ve Amasya ile görüşme ihtiyacını belirtti. Ancak telgraf memuru, hava elektrikli olduğu için telleri devreye sokamayacağını söyledi.

Mustafa Kemal Paşa’nın vatanın kurtuluşu için ısrar ettiği anda telgraf memuru, ceketinin cebinden çıkardığı ipek mendili maniple koyarak iletişimi sağladı. Paşa, telgraf yoluyla emirlerini ilettikten sonra telgraf memurunun elini sıkıca tutarak, “Sen ölürsen ben de ölürüm” dedi.

Paşa, Havza ve Amasya ile iletişim kurduktan sonra vatanın kurtulduğunu söyleyerek telgrafhaneden ayrıldı. Telgraf memuru, Mustafa Kemal Paşa’nın vatanseverliğine olan hayranlığını dile getirerek, onun gerçek bir vatansever olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar