Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. ‘Mürted Hava Meydanı’nda Türksat 6A Uydusu için Uğurlama Töreni Düzenlenecek

‘Mürted Hava Meydanı’nda Türksat 6A Uydusu için Uğurlama Töreni Düzenlenecek

haberci haberci -
10 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Törende Yer Alacak

Türksat 6A uydusunun fırlatılması için düzenlenecek uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın katılacağı açıklandı.

Türksat 6A’nın Yolculuğu ve Fırlatma Süreci

Törende, Uraloğlu ve Kacır’ın ortak açıklama yapması beklenirken, uydunun fırlatmada görev alacak personelle birlikte Antonov AN-124 tipi kargo uçağıyla ABD’ye gönderileceği belirtildi. Türksat 6A’nın hava yolculuğunun 1 gün süreceği ve ardından Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürlerinin başlatılacağı aktarıldı.

Türksat 6A’nın Yerlilik Oranı ve Özellikleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜRKSAT AŞ’nin müşteri kurum, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmalarının ise proje yürütücü kurum olarak yer aldığı Türksat 6A projesi, Ankara’daki TUSAŞ’taki USET’te Türk mühendisleri tarafından üretildi.

Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki uydunun, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri de kapsayacak şekilde hizmet vereceği ve böylece 3,5 milyardan 5 milyar insana ulaşabileceği belirtildi.

Türkiye’nin Uydu İhracatçısı Konumuna Yükselmesi Hedefleniyor

Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle birlikte Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının artması ve Türkiye’nin uydu ihracatçısı konumuna yükselmesi hedefleniyor. Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen az sayıdaki ülke arasına girerek uydu teknolojilerinde de önemli bir oyuncu olma hedefi doğrultusunda ilerliyor.

İlgili Yazılar