Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Murat Soydan Hayatını Kaybetti

Murat Soydan Hayatını Kaybetti

haberci haberci -
10 0

Murat Soydan’ın Vefatı Kızı Mehveş Soydan Tarafından Duyuruldu

84 yaşındaki ünlü oyuncu Murat Soydan’ın vefat haberi, kızı Mehveş Soydan tarafından sosyal medya hesabından duyuruldu. Mehveş Soydan, “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun” ifadesini kullandı.

Murat Soydan Kimdir?

Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Soydan, ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de tamamlamıştır. İstanbul’a üniversite eğitimi için gelen Soydan, İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde okurken aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi Bölümü’nü de bitirmiştir.

Askerliğini yedek subay olarak yapan Murat Soydan, 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile kazanarak sinemaya adım atmıştır.

Sinemaya ‘Kolsuz Kahraman’ ile Adım Attı

Sinemadaki kariyerine 1966 yılında Nejat Saydam’ın yönettiği ‘Kolsuz Kahraman’ adlı filmle başlayan Soydan, Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı gibi ünlü isimlerle bir araya gelmiştir. Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi isimlerle de birçok filmde başrolü paylaşmıştır.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Kazandı

221 filmde rol alan Murat Soydan, Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı da yapmıştır. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Zulüm’ adlı filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. Soydan, hayatı boyunca iki evlilik yapmış ve iki çocuğa sahip olmuştur.

İlgili Yazılar