Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Multivitaminlerin Uzun Yaşama Etkisi Üzerine Yapılan Araştırma

Multivitaminlerin Uzun Yaşama Etkisi Üzerine Yapılan Araştırma

haberci haberci -
15 0

Multivitamin Pazarı ve Yapılan Araştırmalar

Çoğu insan, daha sağlıklı bir yaşam için çeşitli vitamin, mineral takviyeleri veya multivitaminler kullanmaktadır. Bu takviyelerin küresel pazarının on milyarlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, multivitaminlerin etkileri konusunda yapılan araştırmalar çeşitlilik göstermektedir.

390 Bin Kişinin Katılımıyla Yapılan Çalışma

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri araştırmacıları, JAMA Network Open dergisinde yayımladıkları çalışmada multivitaminlerin uzun yaşama etkisini değerlendirdi. 390 bin 124 yetişkinin verilerini inceleyen araştırmacılar, multivitamin takviyelerinin erken ölüm riskini azaltmadığını belirtti. Araştırmacılar, multivitamin kullanan kişilerin takip döneminin ilk yıllarında ölüm riskinin %4 daha yüksek olduğunu gözlemledi.

Uzmanların Görüşleri

Araştırmada yer almayan uzmanlar, bireylerin ihtiyaç duydukları vitamin ve mineral takviyelerini almanın zararlı olmadığını vurgulamaktadır. Ancak, beslenme uzmanları sağlıklı bir beslenme biçiminin asıl önemli olduğunu belirtiyor. Beslenme uzmanı Duane Mellor, “Vitamin ve mineral takviyesi sağlıksız beslenmeyi düzeltemez ancak temel besin ihtiyaçlarını karşılayabilir” diyor.

Uzmanlar, sağlıklı beslenmenin kişinin ömrüne 10 yıl ekleyebileceği bulgusunu da hatırlatarak, daha fazla sebze, tam tahıl ve baklagil tüketimini teşvik ediyor. Beslenme alışkanlıklarını düzelterek ve fiziksel aktiviteyi artırarak herkesin sağlık açısından fayda sağlayabileceğini belirtiyorlar.

İlgili Yazılar