Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Milli Savunma Bakanlığı’ndan Güler’in Politico Dergisine Verdiği Röportaj

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Güler’in Politico Dergisine Verdiği Röportaj

haberci haberci -
17 0

Bakan Güler, NATO ve Türkiye’nin Güvenilirliği Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yerine vekaleten görev yapan Bakan Hulusi Güler, Politico dergisine verdiği röportajda Türkiye’nin NATO ve savunma sanayi politikaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Güvenilirliği ve NATO İlişkisi

Bakan Güler, “Türkiye’nin güvenilmez olduğu ifadesini kesinlikle reddediyoruz; böyle bir şey yok. 32 müttefikin bir arada olduğu bir ortamda her konuda aynı görüşlere sahip olunması düşünülemez. Bazı ülkeler böyle bir algı yaratmaya çalışıyor” dedi. Güler, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın taraflarını bir araya getiren tek ülke olduğunu vurgulayarak, Karadeniz’in stratejik bir savaş alanına dönüşmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Türkiye’nin Savunma Sanayi Politikaları

Bakan Güler, Türkiye’nin yerli ve milli üretime dayalı, tam bağımsız savunma sanayi oluşturmayı hedeflediğini ve bu teknolojilerin birçok ülkeye ihraç edildiğini söyledi. İnsansız kara, deniz ve hava araçlarından helikopterlere, silah ve akıllı mühimmattan füzelere, hava savunma ve elektronik harp sistemlerine kadar geniş bir yelpazede üretim yapıldığını açıkladı.

Terörle Mücadelede Kararlılık

Bakan Güler, “Irak ve Suriye sınırlarımız boyunca 30-40 kilometre derinliğinde bir güvenlik koridoru oluşturmaya ve bölgeyi teröristlerden tamamen temizlemeye kararlıyız” diyerek, terörle mücadele konusundaki kararlılıklarını vurguladı ve operasyonlara devam edeceklerini belirtti.

NATO’nun Önemi ve Alternatifler

Bakan Güler, “Avrupa Birliği üyesi müttefiklerin NATO’nun dışında alternatifler aramasının ittifakın birliğine zarar vereceğini” belirterek, “Avrupa-Atlantik bölgesindeki en etkin güvenlik örgütü NATO’dur. Avrupa’nın kendi güvenliğini arttırma çabalarını destekliyoruz, ancak başka bir oluşuma ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar