Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Matcha Çayı Diş Eti Hastalıklarına Karşı Etkili Olabilir

Matcha Çayı Diş Eti Hastalıklarına Karşı Etkili Olabilir

haberci haberci -
10 0

Japon Araştırması: Matcha’nın P. gingivalis Bakterisini Azalttığı Ortaya Çıktı

Japonya’daki Nihon Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu’nda yapılan araştırma, matcha çayının diş eti hastalıklarına sebep olan P. gingivalis bakterisinin büyümesini engelleyebileceğini gösterdi.

Matcha, Yeşil Çayın Konsantre Bir Formu ve Tatlandırıcı Olarak Kullanılıyor

Matcha, toz halinde bulunan konsantre bir yeşil çay çeşidi olarak biliniyor. Geleneksel çay seremonilerinde ve çeşitli içeceklerde ve tatlılarda tatlandırıcı olarak sıkça kullanılıyor.

Laboratuvar Testlerinde Matcha’nın Etkisi

Araştırmacılar, laboratuvarda matcha ekstraktının üç P. gingivalis suşu da dahil olmak üzere 16 ağız bakteri türüne uygulandığında, matcha ekstraktının hücreleri neredeyse tamamen öldürdüğünü tespit ettiler.

İnsan Denemelerinde Matcha Gargarasının Etkisi

Araştırmacılar, diş eti hastalığı olan hastaları içeren küçük bir insan grubunda yapılan denemelerde, matcha gargarasının diğer gargaralara kıyasla diş eti hastalığına neden olan bakteri düzeylerinde belirgin bir azalma sağladığını gözlemlediler.

Diğer gargaraların aynı etkiyi göstermediği belirtildi. Araştırmacılar, diş eti hastalıklarının diş kaybına neden olabileceğini ve aynı zamanda diyabet, erken doğum, kalp hastalıkları, romatoid artrit ve kanser gibi sağlık sorunlarıyla ilişkili olabileceğini vurguladılar.

İlgili Yazılar