Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Masa Başında Çalışırken Sağlığınızı Nasıl Korursunuz?

Masa Başında Çalışırken Sağlığınızı Nasıl Korursunuz?

haberci haberci -
14 0

Dik Oturmanıza Gerek Yok

Bir araştırma, dik oturmanın sırt ağrısını önlemediğini gösterdi. Fizyoterapistler, oturma pozisyonunuzu değiştirmenin sadece dik oturmayı gerektirmediğini vurguluyor. Kendinizi iyi hissediyorsanız endişelenmeyin. Ağrınız varsa, duruşunuzu değiştirmenin acınızı dindirip dindirmediğini kontrol edin.

Ayaklarınızı Kanepeden Uzak Tutun

Uzun süre kambur durmak sırtınızdaki omurlara baskı yapabilir. Fizyoterapistler, ayaklarınızı yere düz basacak şekilde oturmanızı öneriyor. Bu şekilde omurganızı destekleyebilir ve başınızın öne doğru düşmesini önleyebilirsiniz.

Bacak Bacak Üstüne Atmayın

Çalışmalar, bacak bacak üstüne atmın bel ağrısını tetikleyebileceğini gösteriyor. Fizyoterapistler, bu pozisyonun kan dolaşımınızı etkileyebileceğini ve belinizde gerginlik yaratabileceğini belirtiyor.

Koltuklu Sandalye Seçin

Dirseklerinizi 90 derece açıyla yerleştirebilmek için kollu bir sandalye kullanmanız omuz ve sırt kaslarınızın zorlanmasını önleyebilir. Bu şekilde çalışırken daha rahat hissedebilirsiniz.

Ekranınızı İndirin

Bilgisayar ekranınızı göz hizasında konumlandırmak boyun gerilimini azaltabilir. Ancak Margo’ya göre, bu yöntem sadece klavyeyi kullanabilenler için geçerli. Klavyeyi ve ekranı sık sık değiştirmeniz gerekiyorsa ekranı indirmek doğru olmayabilir.

Pilates Topu Üzerinde Oturmayın

Büyük bir pilates topunda oturmak kaslarınızı gereksiz yere zorlayabilir. Fizyoterapistler artık ayarlanabilir bir sandalye kullanmanızı öneriyor. Bu şekilde sırtınız tam desteklenmiş olur ve daha rahat bir çalışma ortamınız olabilir.

Ütü Masasını Ayakta Çalışma Masası Olarak Kullanın

Evinizde bir ayakta çalışma masası oluşturmak için ütü masasını kullanabilirsiniz. Bu şekilde oturarak çalışma yerine ayakta çalışarak sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

İlgili Yazılar