Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Mahzuni Şerif Kimdir?

Mahzuni Şerif Kimdir?

haberci haberci -
9 0

Asıl adı Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif’in hayatı ve sanatı

Doğum ve Eğitim Hayatı

Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde doğdu. İlkokulu köyünde okuduktan sonra eğitimine devam etmek için Ankara’ya geldi fakat maddi zorluklar nedeniyle eğitimini yarıda bıraktı.

Müzik Kariyeri ve Özel Hayatı

Sanatçı, saz çalmayı ve Vbet deyiş söylemeyi amcası Aşık Fezali’den öğrenerek müzik hayatına başladı. İlk plağını 1964’te çıkaran Mahzuni Şerif, unutulmaz eserlere imza attı. Özel hayatında üç evlilik yapan sanatçının toplamda sekiz çocuğu oldu.

Sanat Yaşamı ve Ölümü

Mahzuni Şerif, hapse mahkum edildi ve iki defa idamla yargılandı. 1989-1991’de Vbet giriş dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterilen sanatçı, 453 plak ve 58 kaset çıkardı. 2001’de Almanya’da tedavi gören Mahzuni Şerif, 17 Mayıs 2002’de hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yanındaki Çilehane’ye defnedildi.

Mirası ve Eserleri

Aşık Mahzuni’nin eserleri arasında “Dom Dom Vbettr Kurşunu”, “Yedin Beni”, “Yuh Yuh”, “Fadimem”, “Gül Yüzlüm”, “Ciğerparem” gibi unutulmaz türküler bulunmaktadır. Ayrıca serbest vezinle yazdığı şiirlerini “Dolunaya Tül Düştü” adlı kitapta toplamıştır.

İlgili Yazılar