Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Maden Kapasite Artışı İçin Mahkemeden Engel

Maden Kapasite Artışı İçin Mahkemeden Engel

haberci haberci -
11 0

Latmos Dağı’nda Kapasite Artışı İptal Edildi

Muğla ve Aydın sınırları içerisinde bulunan, 1. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı olan Latmos Dağı’nda faaliyet gösteren bir madenin kapasite artışına mahkeme tarafından engel konuldu.

ÇED Gerekli Değildir Kararı İptal Edildi

Kormad Madencilik Hafriyat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Aydın Söke İlçesi’nde işletilen kuvars madeninin kapasite artışı için verilen ÇED Gerekli Değildir kararı mahkemece iptal edildi. Davayı açan hukukçu Mehmet Çilsal, Latmos Dağı’nın jeolojik ve tarihi önemini vurgulayarak ender jeolojik yapıları ve 8500 yıllık kaya resimlerini korumak gerektiğini belirtti.

Bilirkişi Raporu Çevreye Zarar Vereceğini Belirtti

Mahkeme tarafından yapılan bilirkişi keşfi sonrası hazırlanan raporda, proje tanıtım dosyasında önemli eksiklikler bulunduğu ve projenin çevresel etkilerinin yeterince açıklanmadığı ortaya çıktı. Rapor, madencilik faaliyetinin çevreye zarar vereceğini ve bölgede olumsuz etkiler yaratabileceğini belirtti.

Proje İptal Edildi

Aydın 1. İdare Mahkemesi, bilirkişi raporunu değerlendirdikten sonra proje sahasının çevreye olumsuz etki edeceği gerekçesiyle projenin iptaline karar verdi. Maden şirketinin hukuk ihlalleri de dava sürecinde ortaya çıktı ve proje sahasının çevresindeki alanlara zarar verdiği tespit edildi.

İlgili Yazılar