Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Macaristan Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını Devraldı

Macaristan Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını Devraldı

haberci haberci -
14 0

Orban, Belçika ve AB Konseyi Başkanı ile Görüştü

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Belçika Başbakanı Alexander de Croo ile görüşerek Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralma törenine katıldığını duyurdu. Dönem başkanlığının sloganına atıfta bulunan Orban, “Avrupa’yı yeniden büyük kılmak için sıranın bizde olduğu konusunda herkes mutlu.” mesajını paylaştı. Michel ile de görüştü AB Konseyi Başkanı Michel, Macaristan’ın dönem başkanlığının ilk gününde Brüksel’de AB Konseyi binasında Orban ile görüştüğünü duyurdu. Orban ile dönem başkanlığının rekabet edebilirlik, savunma, genişleme gibi önceliklerini ele aldıklarını belirten Michel, “Karşı karşıya olduğumuz zorlukların hepimiz farkındayız. Birlikte olmak onları aşmanın tek yolu.” ifadeleriyle birlik mesajı verdi.

Macaristan’ın Dönem Başkanlığı ve Öncelikleri

Macaristan, dönem başkanlığını bugün itibarıyla devraldı. AB üyesi ülkeler arasında 6 ayda bir dönüşümlü üstlenilen dönem başkanlığı, 1 Ocak 2025’e kadar Macaristan tarafından yürütülecek. Macaristan, önceliklerini “çiftçi odaklı AB tarım politikası, tutarlı ve liyakate dayalı genişleme politikası, demografik zorlukların ele alınması, yasa dışı göçün önlenmesi, Avrupa savunma politikasının güçlendirilmesi, üye ülkeler arasında uyum politikasının geleceğinin şekillendirilmesi ve Yeni Avrupa Rekabet Edebilirlik Anlaşması’nın kabulü” olarak duyurdu. Dönem başkanlığının sloganını “Avrupa’yı yeniden büyük kıl (Make Europe Great Again)” olarak belirleyen Macaristan, bunun “aktif ve proaktif bir başkanlık; üye ülkelerin birlikte daha güçlü olduklarını, Avrupa’nın bağımsız bir küresel oyuncu olabileceğini” simgelediğini ifade etti.

Macaristan’ın AB Yönetimi ile Gergin İlişkisi

Macaristan hükümeti, ülkede demokratik ilkelerde yaşanan gerileme nedeniyle AB yönetimiyle gerginlik yaşıyor. Hakkında, Birliğin hukukunu ihlal ettiği gerekçesiyle yasal süreç yürütülen Macaristan’ın, AB fonlarından alacağı miktarın önemli kısmı bu gerekçeyle bloke ediliyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban liderliğindeki dönem başkanlığı, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından AB yönetiminin yeniden şekillendirildiği döneme denk gelmesi sebebiyle dikkat çekiyor. Budapeşte’nin siyasi vizyonunun gündemde yer alacağı bu dönemde dinamik bir yasama süreci beklenmiyor.

İlgili Yazılar