Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Macar Araştırmacılar Kalp Hastalıkları ve Diyabet Arasındaki İlişkiyi İnceliyor

Macar Araştırmacılar Kalp Hastalıkları ve Diyabet Arasındaki İlişkiyi İnceliyor

haberci haberci -
11 0

Tip 2 Diyabet ve Kalp Rahatsızlıkları Arasındaki Sinir Hasarı İlişkisi

Macar araştırmacılar, Tip 2 diyabet riski taşıyan hastalarda kalp rahatsızlıklarına bağlı sinir hasarının altı kata kadar daha fazla olduğunu iddia ediyor. Bu sinir hasarı, nöropati olarak adlandırılıyor ve baygınlık, baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor.

Nöropatinin Diyabetteki Rolü

Nöropati, sinirlerin hasar görmesi durumunu ifade eder ve diyabetin bilinen bir komplikasyonudur. Araştırmacılar, hastaların diyabet belirtileri ortaya çıkmadan önce bile sinir hasarının işaretlerini gösterebileceğini belirtiyor ve bu durumun sinir hasarını önceden tespit edip önlemek için kullanılabileceğini savunuyor.

Nöropatinin Etkileri ve Semptomları

Nöropati, genellikle ayaklarda ve ellerde uyuşukluk, karıncalanma, ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir ve zamanla tüm vücuda yayılabilir. Şeker hastalarında duyu sorunları, sinyal alamama ve el kontrolü kaybı gibi diğer nöropati türleri de görülebilir.

Araştırma Sonuçları

Frontiers in Endocrinology dergisinde yayınlanan bir çalışmada, diyabet riski taşıyan bireylerin parasempatik nöropati adı verilen bir türe daha yüksek olasılıkla sahip oldukları belirlendi. Araştırmacılar, diyabet riski taşıyan grupta kardiyak otonom nöropati gibi sinir hasarlarının da daha yaygın olduğunu vurguladılar.

NHS ve Semptomlar

NHS’ye göre, kardiyak otonom nöropatinin semptomları arasında ayağa kalkınca baş dönmesi, baygınlık hissi ve egzersiz sırasında zorlanma yer alıyor. Risk altındaki grupta duyusal nöropatinin daha sık görüldüğü belirtiliyor.

İlgili Yazılar