Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Lupus Hastalarının Rüya ve Halüsinasyon Deneyimleri Araştırıldı

Lupus Hastalarının Rüya ve Halüsinasyon Deneyimleri Araştırıldı

haberci haberci -
11 0

İngiltere’deki Araştırmada Lupus Hastaları ve Klinisyenlerle Yapılan Anketler

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi ve King’s College London’daki araştırmacılar, lupuslu 676 hasta ve 400 klinisyenle anket yaparak, kronik inflamatuar otoimmün bozukluklarla yaşayan 69 kişi ve 50 klinisyenle görüştü.

Rüyaların ve Halüsinasyonların Lupus Hastaları Üzerindeki Etkisi

Araştırmacılar, lupus tanısı konmuş hastaların beşte üçünün kabuslar yüzünden uykusunun bozulduğunu ve üçte birinin bu durumun hastalığın başlangıcından bir yıl önce ortaya çıktığını belirtti. Dört hastadan biri halüsinasyon gördüğünü bildirirken, %85’inde semptomun hastalığın başlangıcından önce veya sonra ortaya çıktığı tespit edildi.

Rüya ve Halüsinasyonlarla İlgili Dikkat Çeken Bulgular

Araştırmacılar, beş lupus hastasından üçünün ve romatolojiyle ilişkili diğer rahatsızlıkları olan üçte birinin, halüsinasyonlar başlamadan önce daha fazla kabus gördüğünü belirledi. Hastaların rüyalarını sıklıkla “canlı ve üzücü” olarak tanımladıkları ve genellikle saldırıya uğramayı, tuzağa düşürülmeyi, ezilmeyi veya düşmeyi içerdiğini ifade ettiler.

Lupus Hastalarının Rüya ve Halüsinasyon Deneyimlerinden Örnekler

Bir hasta, kabuslarını “korkunç, cinayet gibi, insanların derilerinin dökülmesi gibi” olarak tanımlarken, bir diğeri ise kendisini “Alice Harikalar Diyarında gibi hissettiğini” belirtti. Bazı hastalara yanlış akıl sağlığı sorunları teşhisi konulduğu da araştırmada ortaya çıktı.

Araştırmacıların Değerlendirmesi

Cambridge Üniversitesi’nden baş yazar Dr. Melanie Sloan, hem hastaların hem de doktorların, otoimmün hastalıkların akıl sağlığı ve nörolojik semptomlara neden olabileceğini fark etmeleri gerektiğini vurguladı. Araştırmacılar, klinik uzmanların kabusları ve halüsinasyonları hastalık belirtisi olarak göz ardı ettiğini ve bunların hastalıkların erken belirtileri olabileceği konusunda farkındalığın artması gerektiğini belirtti.

İlgili Yazılar