Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. LHS-1140b: Buzlarla Kaplı Bir Gezegenin Gizemli Dünyası

LHS-1140b: Buzlarla Kaplı Bir Gezegenin Gizemli Dünyası

haberci haberci -
14 0

LHS-1140b: Umudun ve Tuhaflığın Buluştuğu Gezegen

2017 yılında Güneş Sistemi dışında yaşamın varlığı için umut verici bir aday olarak gösterilen LHS-1140b gezegeni, şimdi daha da ilginç hale geldi. Bu dış gezegen, buzlarla kaplı dev bir okyanusa ev sahipliği yapıyor. Ancak en dikkat çekici özelliği, yaklaşık 4 bin kilometre çapında iris benzeri bölgesiyle sürekli olarak yıldıza doğru bakan bir gezegen konumunda.

Gezegenin Özellikleri ve Potansiyeli

LHS-1140b, Dünya’nın yaklaşık 1,73 katı büyüklüğünde ve 5,6 katı kütlesine sahip bir gezegen olarak tanımlanıyor. Güneş’e oldukça yakın bir yörüngede dönen bu gezegen, Dünya’dan çok daha hızlı bir şekilde tam bir yörüngeyi 25 günden biraz daha kısa bir sürede tamamlıyor. Eğer bu gezegen Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönseydi, yaşam için uygun bir bölgede yer aldığı söylenebilirdi. Ancak LHS-1140b, serin ve loş bir kırmızı cüce yıldızın etrafında döndüğü için yaşanabilir bir bölgede bulunuyor.

Gezegenin Potansiyel Yaşamı ve Ekosistemi

LHS-1140b’nin gelgit kilitlenmesi, gezegenin yüzeyinde ilginç bir ekosistemin oluşabileceği fikrini ortaya atıyor. Gezegenin karanlık tarafının donmuş olabileceği, ancak yıldıza bakan bölgenin daha sıcak ve suyun sıvı halde olabileceği düşünülüyor. Bu durum, gezegenin olası bir deniz ekosistemine ev sahipliği yapabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

LHS-1140b’nin atmosferinin incelenmesi, gezegenin kimyası ve iklimi hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Montreal Üniversitesi’nden fizikçi René Doyon, “Ilıman bir gezegende Dünya benzeri bir atmosfer tespit etmek mümkün; sadece çok fazla gözlem süresine ihtiyacımız var” diyerek gezegenin gizemini çözmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar