Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Küresel Piyasalarda Risk Algısı Yoğun Veri Gündemiyle Şekilleniyor

Küresel Piyasalarda Risk Algısı Yoğun Veri Gündemiyle Şekilleniyor

haberci haberci -
9 0

ABD’de Ekonomik Aktivite ve Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri

Küresel piyasalarda, ABD’de açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki canlılığa işaret etmesiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ilk faiz indirimine ilişkin beklentiler kasım ayına ötelenirken, risk algısında artış yaşanıyor. Bugün, yoğun veri gündemi yatırımcıların odağında yer alıyor. ABD’de açıklanan makroekonomik veriler güçlü sinyaller vermeye devam ederken, Fed yetkililerinin enflasyon konusunda daha fazla kanıt görmek istedikleri ve faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiğine yönelik yönlendirmeleri destekleniyor.

Kritik Veriler Açıklandı

ABD’de dün açıklanan verilere göre, öncü imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentileri aşarak ülkede ekonomik faaliyetin hızlandığına işaret etti. İmalat sanayi PMI 50,9’a, hizmet sektörü PMI 54,8’e ve bileşik PMI 54,4’e yükseldi. İlk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı beklentilerin altında kalırken, yeni konut satışları piyasa tahminlerini aştı.

Tahvil, Dolar, Altın ve Petrol

ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil faizi yükselirken dolar endeksi ve altın fiyatlarındaki değişimler dikkat çekiyor. Brent petrolün varil fiyatı düşüş eğilimini sürdürüyor.

Küresel Piyasalardaki Seyir

New York borsasında yaşanan negatif seyir, Avrupa ve Asya borsalarını da etkiliyor. Avrupa’da karışık bir seyir izlenirken, Asya pay piyasalarında satış baskısı devam ediyor. Japonya’nın durumu ve Fed’in politikaları bölgede belirsizliklere neden oluyor.

Yurt İçi Piyasalar ve TCMB Kararı

Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşün ardından TCMB’nin faiz kararı ve açıklamaları yakından takip ediliyor. Dolar/TL’deki seyir ve yurt içindeki veri takvimi piyasaların odak noktasında bulunuyor.

Önümüzdeki Veriler ve Teknik Analiz

Yurt içi finansal hizmetler güven endeksi verileri ile ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksi takip edilecek. BIST 100 endeksinde teknik olarak belirlenen destek ve direnç seviyeleri izlenecek.

İlgili Yazılar