Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto Varlıklarla İlgili Yapılan Düzenlemeler Neler Getiriyor?

Kripto Varlıklarla İlgili Yapılan Düzenlemeler Neler Getiriyor?

haberci haberci -
15 0

Kripto Varlıklarla İlgili Yeni Düzenlemeler

Türkiye’de kripto varlıkların tanımlanması ve lisans alınması gibi konularda düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi ve yasalaştı. Bu yeni düzenleme kapsamında kripto varlık ekosisteminde bazı önemli değişiklikler yapılacak.

Yatırımcılardan Vergi Alınacak mı?

Yasada yatırımcılardan vergi alınması konusunda herhangi bir düzenleme bulunmamakla birlikte, Türkiye’de hizmet sunacak platformların gelirlerinden belirli oranlarda katkı payı ödemeleri gerekecek. Sermaye Piyasası Kuruluna ve TÜBİTAK’a ödenecek bu paylar, platformların faaliyetlerini denetim altında tutmayı hedefliyor.

Yetkili Kurumlar Kimler Olacak?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto varlık ihraç eden platformları denetleme yetkisine sahip olacak. Teknolojik altyapı ve bilgi sistemleri konusunda ise TÜBİTAK’ın belirlediği kriterler uygulanacak.

İşlem Yapmak İçin İzin Gerekecek mi?

Türkiye’de hizmet sunan platformların SPK’dan izin alması zorunlu hale gelecek. Lisanssız faaliyet yürüten platformlara ağır cezalar öngörülecek ve bu platformlar kapatılabilecek.

Kripto Varlıkların Denetimi Nasıl Yapılacak?

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının mali denetimi ve bilgi sistemleri bağımsız denetimi, SPK tarafından belirlenen kuruluşlarca yapılacak. Yöneticiler ise suç işlemeleri durumunda cezalandırılacak.

Kripto ATM’lerin Geleceği Ne Olacak?

Elektronik işlem cihazları olarak bilinen kripto ATM’lerin faaliyetleri, kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üç ay içinde sonlandırılacak. Faaliyetini sonlandırmayan ATM’ler ise yetkili idareler tarafından kapatılacak.

İlgili Yazılar