Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Konut Karşılığında Vatandaşlık Operasyonu: 60 Kişi Gözaltına Alındı

Konut Karşılığında Vatandaşlık Operasyonu: 60 Kişi Gözaltına Alındı

haberci haberci -
6 0

Operasyon Detayları

İstanbul merkezli operasyonda, konut karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkı kazanan yabancı uyruklu kişilerin işlemleri için aracılık yapan 60 kişi gözaltına alındı.

Suçlamalar ve Soruşturma

Şüpheliler, suç örgütü kurma, göçmen kaçakçılığı, evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlamalarıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’te düzenlenen operasyonlarda yakalandı. Şüpheliler İstanbul’a getirilerek sorguya alındı.

Yürütülen Takip

2021 yılından bu yana devam eden takipte, şüphelilerin yabancıların gayrimenkul yatırım şartlarını yerine getirdiği gibi göstererek vatandaşlık hakkı kazandığı belirlendi. Teknik ve fiziki takipler sonucunda yaklaşık 3.5 milyar liralık usulsüz kazanç elde edildiği ortaya çıktı.

Ulusal ve Uluslararası Etkiler

Feyzlekte, Türk pasaportunun saygınlığının düşürüldüğü ve devletin itibarının zarar gördüğü vurgulandı. Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin, lüks araçları, konutları ve banka hesaplarına el konuldu.

Yasal Düzenleme

2018 yılında başlayan konut karşılığında vatandaşlık sektörü, 2022 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 400 bin dolara yükseltilen şartlarla devam ediyor.

İlgili Yazılar