Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Konut Fiyatları Reel Olarak Düşmeye Devam Ediyor

Konut Fiyatları Reel Olarak Düşmeye Devam Ediyor

haberci haberci -
9 0

TCMB Verilerine Göre Konut Fiyatlarındaki Reel Düşüş Yüzde 16’yı Aştı

Konut fiyatlarında artış enflasyonun altında kalmaya devam ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerine göre fiyatlardaki reel düşüş yüzde 16’yı aştı. Son aylarda konuta olan talep azalırken, konut satış fiyatlarının reel olarak gerilediği görülüyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Yıllık Bazda Reel Düşüşler Sürüyor

TCMB’nin Mart 2024 verilerine göre Konut Fiyat Endeksi, İstanbul’da yıllık yüzde 40,4, Ankara’da yüzde 63,9, İzmir’de ise yüzde 49,5 artış gösterdi. Özellikle İstanbul’da reel düşüş dikkat çekiyor. Konut fiyatlarındaki reel düşüş, sektördeki araştırmalara ve firmaların verilerine de yansıdığı görülüyor.

Endeksa Verilerine Göre Reel Fiyatlardaki Düşüş Yüzde 15,8’e Ulaştı

Veri analiz şirketi Endeksa’nın verilerine göre, son bir yılda konut fiyatlarındaki reel düşüş yüzde 15,8’e ulaştı. 2024 yılının ilk dört ayında konut satış fiyatlarındaki reel düşüş hızlandı. Karaman, Afyonkarahisar, Aydın gibi illerde fiyat artışları yüksekken, Malatya, Diyarbakır gibi illerde düşük seyretti.

Uzmanlar, Nominal Düşüşlerin Görülebileceğini Belirtiyor

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt’e göre, konut fiyatlarındaki reel düşüşlerin zamanla nominal düşüşlere dönüşebileceği öngörülüyor. Öğüt, kiralık konut piyasasında da benzer bir reel düşüş yaşandığını belirtiyor.

Konut Alıcıları İçin Pazarlık Oranları Artıyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan’a göre, konut satış fiyatlarında reel düşüş devam ederken, alıcıların pazarlık gücü artmış durumda. Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan ise konut maliyetlerindeki artışa rağmen satış fiyatlarındaki artış hızının azaldığını belirtiyor.

İlgili Yazılar