Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma’dan Enflasyon Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma’dan Enflasyon Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı

haberci haberci -
13 0

TEBA Haziran Sonuçları Değerlendirildi

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçlarına göre, haziran ayında yıllık enflasyon beklentisi bir önceki aya göre sabit kaldı. Ancak, bu ay ilk kez paylaşılan TEBA’ya göre 12 ay ileriye yönelik enflasyon beklentileri yıl sonu beklentisine göre bir miktar daha yüksek olarak görüldü. TEBA verileri, enflasyon beklentilerinin 2024-2025 döneminde inişli çıkışlı bir seyir izlediğini gösteriyor.

Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Arttı

Anket sonuçlarına göre, Haziran 2024 itibarıyla yıllık enflasyon beklentisi yüzde 11.3 olarak belirlendi. Hanehalkının yıl sonu enflasyon beklentisi ise Mayıs ayına göre 1 puan artarak yüzde 9.3 olarak açıklandı. Ayrıca, Haziran 2025’e kadar olan 12 aylık dönemde enflasyon beklentisi yüzde 9.7 olarak ölçüldü.

En Yüksek Beklenti Metropolde

Ankette, bireylerin yaşadığı yerleşim tiplerine göre yapılan ayrıştırmada, kır, kent ve metropol alanlarına doğru fiyat artışı beklentisinin yükseldiği görüldü. Kırda yaşayanların fiyat artışı beklentisi yüzde 8.6 iken bu oran kentte yüzde 8.8, metropolde ise yüzde 9.8 olarak ölçüldü.

En Yüksek Enflasyon Beklentisi Emeklilerde

Çalışma durumuna göre yapılan incelemede, enyüksek enflasyon beklentisinin emekli grubunda olduğu görüldü. Emeklilerin enflasyon beklentisi yüzde 10.5 olarak açıklandı. Diğer gruplarda ise işçi, esnaf ve çiftçi grubunun beklentisi yüzde 9.5, işsizlerin ve ev kadınlarının beklentisi yüzde 9.4, beyaz yaka çalışanların beklentisi yüzde 9.2, öğrencilerin ise yüzde 7.6 olarak belirlendi.

İlgili Yazılar