Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kenya’da Gösterilerde 39 Kişi Hayatını Kaybetti

Kenya’da Gösterilerde 39 Kişi Hayatını Kaybetti

haberci haberci -
11 0

KNCHR Başkanı Roseline Adede Açıklama Yaptı

Kenya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (KNCHR) Başkanı Roseline Adede, Kenya’daki gösterilerle ilgili basına yaptığı açıklamada, **ölümlerin polis ile göstericiler arasındaki şiddetli çatışmalardan kaynaklandığını** belirtti. Adede, ülke çapındaki protestolarda **17’si başkent Nairobi’de olmak üzere 39 kişinin öldüğünü, 361 kişinin de yaralandığını** açıkladı.

Protestolar Devam Ediyor

Protestocular ülkenin farklı bölgelerinde gösteri düzenlemeye devam ederken, **birçok işyeri kapalı kaldı, ulaşım ise bazı yollarda sağlanamadı**. Geçen hafta düzenlenen gösteriler sonrası ülke genelinde güvenlik önlemleri artırıldı. Askeri araçlar ve zırhlı personel taşıyıcılar Nairobi’de devriye gezerken, ağır silahlı askerler ise **kaos ve yağmaya karşı polise destek veriyor**.

Kenya Devlet Başkanı Olaylara Müdahale Etti

Hükümetin vergi düzenlemesine karşı çıkan ve meclis binasına giren göstericilere polisin ateş açması sonrası çıkan olaylarda **çok sayıda kişi yaralandı ve hayatını kaybetti**. Olayların ardından Kenya Devlet Başkanı William Ruto, **tartışmalı yasayı imzalamayarak meclise geri gönderdi**. Kenya’da yaşanan bu olaylar ulusal ve uluslararası düzeyde endişe yaratmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar