Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Kelebek ve Güve Tırtılları, Elektrik Alanını Algılayarak Avcılardan Korunuyor

Kelebek ve Güve Tırtılları, Elektrik Alanını Algılayarak Avcılardan Korunuyor

haberci haberci -
9 0

Bristol Üniversitesi’nden Yapılan Çalışmada Tırtılların Elektrik Alanını Algılama Yeteneği İncelendi

Science.org’un haberine göre, Bristol Üniversitesi’nden duyusal ekoloji araştırmacısı Sam England ve ortak yazar Daniel Robert tarafından yürütülen bir çalışmada, kelebek ve güve tırtıllarının avcılardan korunmak için elektrik alanını algılama yeteneği ortaya çıkarıldı.

Elektrik Alanı Sayesinde Avcılardan Korunma Stratejisi

Kelebek ve güve tırtıllarının çevrelerindeki elektrik alanlarındaki değişiklikleri algılayabildiği ve bu sayede yaban arısı gibi avcılardan korunabildiği belirlendi. Araştırmacılar, tırtılların elektro algı yetenekleri sayesinde yaklaşan avcıları önceden hissedebildiğini ortaya çıkardı.

Yapılan Deneyler ve Elde Edilen Sonuçlar

Araştırmacılar, tırtılların kıl benzeri yapılarıyla elektrik alanını algılayabildiğini göstermek için çeşitli deneyler yaptı. Elektrik alanı aktif olduğunda, tırtılların uzun süre savunma pozisyonunda kaldığı ve farklı tepkiler verdiği gözlendi.

Yapılan gözlemler sonucunda, tırtılların kıllarının bir yaban arısının kanat çırpma hızına benzer bir oranda titreşim gösterdiği ve bu sayede avcıları daha iyi algılayabildiği saptandı.

Bugüne Kadar Bilinmeyen Bir Korunma Mekanizması

Bu çalışma, karada yaşayan canlıların da deniz canlıları gibi avcılardan korunmak için elektrik alanını algılama yeteneğini kullandığına dair bilinen ilk tespiti sunmaktadır. Tırtılların bu mekanizmayı nasıl evrimleştirdiği ve hangi koşullarda kullandığı konusundaki araştırmalar devam etmektedir.

İlgili Yazılar