Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kardiyoloji Uzmanından Tansiyonu Dengelemek İçin Beslenme Önerileri

Kardiyoloji Uzmanından Tansiyonu Dengelemek İçin Beslenme Önerileri

haberci haberci -
10 0

1. Düşük Sodyum Alın

Yüksek sodyum tüketimi, tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Hazır gıdalardan, paketlenmiş atıştırmalıklardan ve işlenmiş etlerden uzak durarak sodyum alımınızı azaltın.

2. Potasyum Alımını Artırın

Potasyum, kan basıncını düşürerek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Diyetinize meyve, sebze, balık ve süt ürünleri gibi potasyum açısından zengin gıdalar ekleyin.

3. Sağlıklı Yağlar Tüketin

Zeytinyağı, avokado, fındık ve yağlı balıklar gibi tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları tercih ederek kalp sağlığınızı destekleyin.

4. Meyve ve Sebze Ağırlıklı Beslenin

Meyve ve sebzeler antioksidanlar, lif, vitaminler ve mineraller açısından zengindir; tansiyonu dengelemeye yardımcı olabilir.

5. Tam Tahılları Tercih Edin

Kalp sağlığını destekleyen tam tahılları tercih ederek beyaz ekmek ve işlenmiş tahıllardan kaçının.

6. Alkol Tüketimini Sınırlandırın

Alkolü ölçülü tüketmeye özen gösterin; aşırı alkol tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Kadınlar için günde bir kadehten, erkekler için günde iki kadehten fazlasını içmemeye dikkat edin.

7. Sağlıklı Ağırlıkta Kalın

Fazla kilo, tansiyonu olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle kilo kontrolü sağlayarak tansiyonunuzu dengeleyin.

8. Az Yağlı Süt Ürünlerini Tercih Edin

Düşük yağlı süt ürünleri tüketmek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Kalsiyum açısından zengin bu ürünleri diyetinize ekleyin.

9. Düşük Şekerli Diyet Yapın

Fazla şeker tüketimi kilo alımına ve tansiyonun yükselmesine yol açabilir. Yüksek şekerli gıdalardan ve içeceklerden kaçının, sağlıklı bir şekilde şeker alımınızı kontrol altında tutun.

İlgili Yazılar