Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Karadeniz’de Doğal Gaz ve Petrol Arama Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Karadeniz’de Doğal Gaz ve Petrol Arama Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor

haberci haberci -
9 0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’dan Yeni Açıklamalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz’de doğal gaz ve petrol arama çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü belirterek, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Karadeniz’de yeni keşiflere yelken açıyoruz” dedi. Bayraktar, Fatih sondaj gemisinin Sakarya Gaz Sahası’nda Göktepe-2 adını verdikleri kuyuda sondaj çalışmalarına başladığını ve yeni sahalarda aramaları sürdüreceklerini vurguladı. Ayrıca “Karadeniz’e daha çok odaklanacağız” açıklamasını yaptı.

PETFORM Genel Sekreteri Murat Kalay’dan Değerlendirme

PETFORM Genel Sekreteri Murat Kalay, enerji alanındaki atılımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, gazın ve petrolün eş zamanlı olarak Karadeniz’de bulunup ekonomiye kazandırılmasının Türkiye’nin enerji alanındaki hamlesini daha da kıymetli hale getireceğini belirtti. Kalay, “Enerjide yeni denklemler kuruluyor” diyerek Türkiye’nin enerji üssü olma hedefine giden yolda ilerlediğini ifade etti.

Fatih Sondaj Gemisi ve Yapılan Keşifler

Fatih sondaj gemisi, Güney Kore’de 2011’de inşa edildi ve Türkiye’de milli donanımlarla geliştirildi. 6. nesil teknolojiye sahip olan gemi, 12 bin 200 metre derinlikte ve çok yüksek basınç altında dahi su altı sondajı yapabiliyor. Fatih, son yıllarda yaptığı sondajlarla Karadeniz’de toplamda 710 milyar metreküplük doğal gaz keşfine imza attı.

İlgili Yazılar