Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Japonya’da Demans Araştırması: Sosyal Destek ve Sosyoekonomik Durumun Etkisi

Japonya’da Demans Araştırması: Sosyal Destek ve Sosyoekonomik Durumun Etkisi

haberci haberci -
11 0

Japonya’da Yapılan Araştırmaya Göre Demansa Etki Eden Faktörler

Japonya’da yapılan araştırmaya göre, demansa yönelik en büyük koruyucu etkiyi gösteren grup, düşük gelirli bir evde doğan, az sosyal desteğe sahip ancak daha sonra sosyal statü kazanan bireyler oldu. Sosyal destek ve sosyoekonomik durumun demans geliştirme olasılıklarını nasıl etkilediği incelendi.

Sınıf Atlamanın Beyin Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Bilim insanları, sınıf atlamanın beyni strese karşı daha dirençli hale getirebileceğini ve demans için büyük bir risk faktörü olabileceğini belirtiyor. Stresli durumların beyni daha güçlü hale getirerek yaşlılık döneminde meydana gelen değişikliklere karşı dayanıklılığı artırabileceği düşünülüyor.

Araştırmanın Yöntemi ve Sonuçları

Japonya’da 65 yaş ve üzeri 200 bin kişinin yaşam koşullarını inceleyen bir çalışma kullanılarak, insanlar gelir, eğitim düzeyi ve sosyal yaşamlarına göre farklı kategorilere ayrıldı. Düşük sosyoekonomik grupta yer alan bireylerin demans geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edildi.

Bu araştırma, sosyal destek ve sosyoekonomik durumun beyin sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak adına önemli veriler sunmaktadır. Demansın önlenmesinde sosyal destek ve sosyoekonomik faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanmaktadır.

İlgili Yazılar