Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir Karaburun’da Rüzgar Enerjisi Santrali Kapasitesi Artırılmak İstendi

İzmir Karaburun’da Rüzgar Enerjisi Santrali Kapasitesi Artırılmak İstendi

haberci haberci -
14 0

Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketi ÇED Toplantısını Engelledi

Alto Holding’e bağlı Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketi, İzmir’in Karaburun ilçesinde bulunan rüzgar enerjisi santrallerinin kapasitesini artırmak için başvuruda bulundu. Ancak, yaylaköy, Bozköy, Saip, Tepeboz, Parlak köylerinin bulunduğu bölgede faaliyet gösteren şirketin talebi, yöre halkının güçlü tepkisiyle karşılandı.

ÇED Toplantısı Yapılmadan Kapasite Artışı Onaylandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılmayan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısının yapıldığına dair rapor sunan şirket, kapasite artışı için onay aldı. Ancak, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, toplantının gerçekte hiç açılmadığını ve halkın da bu konuda tepkili olduğunu belirtti.

Karaburun Kent Konseyi’nin İtirazı

Karaburun Kent Konseyi, şirketin yanıltıcı davranışlarına karşı çıkarak bakanlığın verdiği onayın iptali için resmi başvuruları yaptı. Konsey, rüzgar enerjisi üretimine karşı olmadıklarını ancak santrallerin doğaya, tarım ve hayvancılığa zarar verecek şekilde konumlandırılmasına karşı olduklarını vurguladı.

Şirketin daha önce yaptığı zeytin ağacı kesimleri de bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanmış ve durdurulmuştu. Karaburun Yarımadası’nda yaşamın devam etmesi ve doğanın korunması adına yapılan itirazlar devam ediyor.

İlgili Yazılar