Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. İsviçre’den Yenilikçi Kan Alma Cihazı!

İsviçre’den Yenilikçi Kan Alma Cihazı!

haberci haberci -
7 0

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Yoksul Afrika Ülkelerine Uygun Kan Alma Cihazı

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, vantuz biçimindeki kan alma cihazını geliştirdi. Cihaz üst kol veya sırt gibi bölgelere yerleştirilerek kan alımını kolaylaştırıyor.

Yoksul Ülkelerde Kullanılabilirlik ve Maliyet

Hakemli dergi Advanced Science’ta yayımlanan araştırmada, cihazın düşük maliyetli olduğu vurgulanarak sıtma gibi hastalıklarla mücadele eden yoksul Afrika ülkelerinde etkili bir şekilde kullanılabileceği belirtildi.

Yaralanma Riskini En Aza İndiren Mikro İğneler

Cihazın içinde bulunan mikro iğneler, kan alma işlemlerinde kullanılan büyük iğnelere kıyasla yaralanma riskini en aza indiriyor. Bu özellik, cihazın kullanımını daha güvenli hale getiriyor.

Geridönüşüme Uygun Tasarım

2,5 santimetrelik kabın dış kısmı silikondan, mikro iğneler ise çelikten yapılmış olsa da, ileride tamamen geridönüştürülebilir malzemelerden üretilmesi hedefleniyor. Bu sayede çevreye duyarlı bir yaklaşım benimsenmiş olacak.

Gelecek Adımlar

Bilim insanları şu ana kadar cihazı sadece domuzlar üzerinde test etti. Ancak akademisyenler, projeyi genişleterek vantuzu insanlar üzerinde denemeyi planlıyor. Bu gelişme, cihazın gerçek dünya uygulamalarına ne kadar uygun olduğunu gösterecek.

İlgili Yazılar