Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul’un Fethi

İstanbul’un Fethi

haberci haberci -
18 0

İstanbul’un Fethi Kutlamalarla Anıldı

İstanbul’un Fethi’nin 571. yılı olan 29 Mayıs, coşkuyla kutlandı. Fatih Sultan Mehmet’in kahramanlık destanı ve tarihi zaferin önemi etkinliklerle anlatıldı.

29 Mayıs 1453: İstanbul’un Fethi

Osmanlı padişahı II. Mehmed komutasındaki ordunun 53 günlük kuşatmasının ardından İstanbul fethedildi. Doğu Roma İmparatorluğu’nun yıkılışı ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişinin simgesi olan bu olay, 29 Mayıs 1453 tarihinde gerçekleşti.

Hazırlıklar ve Kuşatma Detayları

Kuşatma öncesinde Osmanlılar, ordularını ve donanmalarını hazırlayarak Haliç’i kuşattılar. Toplar döküldü, kaleler ele geçirildi ve tüneller kazıldı. İstanbul surları ağır topçu ateşine dayanamadı ve sonunda Osmanlılar şehre girdi.

Son Hücum ve Zafer

II. Mehmet, son hücum için ordusunu hazırladı. Yaşlılar, Hristiyanlar, köylüler ve yeniçeriler surlara hücum etti. Sonunda, Osmanlılar şehri fethetti. İstanbul’un fethi, tarihte dönüm noktası olarak kabul edildi.

İstanbul’un Fethi’nin Önemi

İstanbul’un fethi, Bizans İmparatorluğu’nun sonu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişinin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu tarihi zafer, Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur.

İlgili Yazılar