Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İstanbul’daki Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde Nükleer Sızıntı İddiaları

İstanbul’daki Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde Nükleer Sızıntı İddiaları

haberci haberci -
11 0

Çalışanın TBMM’ye Sunduğu Dilekçe

İstanbul’da 2020 yılında açılan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir çalışan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu dilekçede, 15-31 Mart 2024 tarihleri arasında hastanede yoğun bir nükleer sızıntı yaşandığını iddia etti.

İddialar ve İtiraf

Çalışanın dilekçesinde, söz konusu nükleer sızıntının halktan gizlendiği ve hastane başhekimliği tarafından bilindiği iddia edildi. Ayrıca, sızıntının gizlenmesi için İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli bir kişi tarafından talimat verildiği belirtildi. Personel, ihbar ve şikayette bulunduktan sonra görev yerinin değiştirildiğini ve yöneticilerin katıldığı bir toplantıda sızıntıdan bahsedildiğini iddia etti.

İl Sağlık Müdürü’nün Açıklaması

İddiaların odağında bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, olayı Atom Enerji Kurumu’nun takip ettiğini ve ölçümlerde herhangi bir sızıntının tespit edilmediğini belirtti. Sağlık Müdürü, iddiaları reddederken olayın üstünün örtülmediğini savundu.

Hastane Yetkililerinden Açıklama

Çam ve Sakura Hastanesi yetkilileri ise sızıntı iddialarının doğru olduğunu kabul ederken, gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Nükleer tıp tedavisi uygulanan hastaların atıklarının depolandığı bir tankta yaşanan arıza sonucu gerçekleşen sızıntının, temizlik işçisinin dikkatiyle fark edildiği öne sürüldü. Atom Enerji Kurumu, AFAD ve hastaneyi yöneten Rönesans Holding yetkilileri, hastaların bulunduğu bölümün sızıntı geçene kadar kapatılmasına karar verdi. Sızıntının iki gün süren tamirat işlemlerinin ardından giderildiği ve personellerin koruyucu ekipmanlarla çalıştığı belirtildi.

İlgili Yazılar