Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İstanbul’da Plastik Boru Üreticisi Güner Coşkuncan’ın Anıtkabir’e İp Üretme Hikayesi

İstanbul’da Plastik Boru Üreticisi Güner Coşkuncan’ın Anıtkabir’e İp Üretme Hikayesi

haberci haberci -
10 0

Anıtkabir Yöneticilerinin Zor Durumda Olduğunu Öğrendi

İstanbul’da plastik boru üretimi yapan iş insanı Güner Coşkuncan, bir bayram sabahı akraba ziyaretine gitmeden önce eve gelen gazeteyi okudu. Gazetede “Anıtkabir Yöneticileri Zor Durumda” başlıklı haberi gören Coşkuncan, ip üretme hikayesinin böyle başladığını ifade etti.

Devlet Bakanı’na Mektup Yazdı

Coşkuncan, haberi görür görmez gazeteye giderek durumu haber koordinatörüne iletti. Direk Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş’e ulaşması gerektiği söylendi. Coşkuncan, bakanlığa bir mektup yazarak Anıtkabir’deki ip sorununa çözüm üretebileceğini belirtti.

Çelik Teli İçine Koyarak İp Üretti

Amerika’dan gelen ip numunesini inceleyen Coşkuncan, daha kaliteli bir ip üretmeye karar verdi. İpin içine çelik tel koyarak, 570 kilogramlık kaldırma gücüne sahip, plastik takviyeli ve dayanıklı bir ip üretti.

Ödül ve Tebriklerle Karşılandı

Anıtkabir’e teslim ettiği ipleri görüşmek üzere Bakan Özgüneş’le buluşan Coşkuncan, ürettiği ipin değerini gören bakan tarafından özür ve teşekkürlerle karşılandı. Atatürk’ün 100. yıl altın plaketiyle ödüllendirildi.

Çanakkale Abidesi’ne de İp Üretti

Anıtkabir’deki başarısının ardından Çanakkale Abidesi’nde de ihtiyaç duyulan ipin üretimini üstlenen Coşkuncan, milli duygularla hareket ederek bu görevi hibe olarak gerçekleştirdi. Ürettiği ip 10 yılda eskimez.

İlgili Yazılar