Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul’da 1 Mayıs Kutlamalarında Gözaltına Alınan 27 Kişiden Tacim Yıldız Tutuklandı

İstanbul’da 1 Mayıs Kutlamalarında Gözaltına Alınan 27 Kişiden Tacim Yıldız Tutuklandı

haberci haberci -
9 0

Saraçhane’den Taksim’e Yürümek İsteyenlere Ev Baskınları

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarında Saraçhane’den Taksim’e yürümek isteyenlere yönelik üçüncü kez yapılan ev baskınlarında 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler 3 günlük sürecin ardından savcılığa çıkarıldı ve tamamı tutuklandı.

Tacim Yıldız’ın Tutuklanması

27 kişi arasında yer alan Tacim Yıldız, 80 yaşındaki annesi ve 9 yaşındaki kız çocuğu ile yaşayan 34 yaşındaydı. İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde yapılan sorgusunda, Yıldız’a 1 Mayıs günü dışında yaptığı paylaşımlar soruldu. Söz konusu paylaşımlarında HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili atılan tweetler yer aldı ve amacı soruldu.

Tacim Yıldız’ın İfadesi

Tacim Yıldız, DİSK ve CHP’nin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın çağrısını sosyal medyadan görerek 1 Mayıs’ı kutlamak için Saraçhane’ye gittiğini belirtti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadesinde, gözaltına alındığı sırada evinin kapısının kırılarak içeriye girildiğini ve şiddete maruz kaldığını anlattı. Ancak hastane raporuna şiddeti yansıtmadığını belirtti ve “korktuğum için bir şey diyemedim” ifadesini kullandı.

Avukat Ziya Ergin’in Açıklaması

Tacim Yıldız’ı savunan avukat Ziya Ergin, tutuklamanın hukuken elle tutulur bir nedeninin olmadığını belirterek karara itiraz edeceklerini açıkladı. Anayasa Mahkemesi’nin Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs İşçi Bayramı ile özdeş olduğunu vurguladığına rağmen Taksim’de kutlamanın yasaklanmasının hak ihlali olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar