Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İstanbul Planlama Ajansı Mayıs Ayı Raporunu Açıkladı

İstanbul Planlama Ajansı Mayıs Ayı Raporunu Açıkladı

haberci haberci -
17 0

İstanbul Ekonomisinin Durumu

İstanbul Planlama Ajansı Başkanı Buğra Gökce, ekonomideki sorunlar ve hayat pahalılığının İstanbulluların ekonomik kaygılarını artırdığını belirtti. Özellikle konut kirası ve gıda fiyatlarındaki artışların halkı olumsuz etkilediğini vurguladı.

Kamunun Tasarruf Önlemleri Değerlendirildi

Yapılan araştırmaya göre katılımcıların çoğunluğu ekonomik sorunların yanı sıra Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ni yetersiz buldu. Katılımcıların önümüzdeki dönemde bu paketin etkili bir şekilde uygulanacağına dair umutlu olmadığı ortaya çıktı.

Sokak Köpekleri Sorunu

Katılımcıların önemli bir kısmı yaşadıkları bölgede sokak köpekleriyle ilgili rahatsızlık yaşadıklarını ifade etti. Özellikle güvenlik sorunları ve kontrolsüz artışın rahatsızlık sebepleri arasında olduğu belirtildi. Katılımcılar çözüm olarak genellikle aşı, bakım ve kısırlaştırma gibi önlemlerin alınmasını destekledi.

Bayramda İstanbul’da Kalacaklar

Katılımcıların bir kısmı ekonomik sebeplerle bayram tatillerini İstanbul’da geçireceğini ifade etti. Ayrıca kredi kartı borçlarını ödeyebilmekte zorlananların oranı da dikkat çekici bir şekilde yüksek çıktı.

Geçinme Durumu ve Kira Sorunları

Mayıs ayında katılımcıların büyük bir kısmı kıt kanaat geçindiğini belirtirken, ödemelerde zorluk çekenlerin oranı da yüksek çıktı. Ayrıca son kira artışlarının yasal sınırların üzerinde olduğu da katılımcılar tarafından dile getirildi.

İlgili Yazılar