Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Sığınmacı Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Sığınmacı Açıklaması

haberci haberci -
17 0

İstanbul’daki Sığınmacı Sayısı Tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Metro İstanbul Bröve Töreni’nde, Almanya’da yaptığı konuşmada İstanbul’da 2,5 milyona yakın sığınmacı olduğunu belirtti. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla İstanbul’daki yabancı sayısının 1 milyon 87 bin 17 olduğu ortaya çıktı.

İmamoğlu’nun Açıklamaları

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un resmi nüfusunun 16 milyona yaklaştığını ve arzu etmedikleri seviyede yabancıların geldiğini belirtti. İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

  • 17 Milyonu Aşıyoruz: “İstanbul’a aynı anda gelen insan sayısı 1 milyonu aşıyor, bu da 17 milyonu zaten aşıyor.”
  • Dış Politikanın Etkisi: “Zor koşullardan kaçan insanların da geldiği bir ülkeyiz. Bu durumda dış politikanın etkisi de büyük.”
  • Rakamların Yüksekliği: “İlçe belediyelerinin rakamlarını toplasınlar, gerçek rakam daha da yukarı çıkar. Ben 2 milyonu aşan bir rakam olduğunu düşünüyorum.”

Adalar Açıklamaları

Adalar halkıyla olan samimi diyaloğuna zarar vermek istemediğini belirten İmamoğlu, Adalar’daki toplu taşımanın kaldırılmayacağını ve halkın tepkilerini saygıyla karşıladığını belirtti:

  • Toplu Taşıma: “Faytonları kaldırdıktan sonra Adalar’da toplu taşımayı sağlama mecburiyetimizi biliyoruz. Orada yaşayanlar için bu önemli.”
  • Adalara Saygı: “Gelişen olayları kötü yorumlayanlara karşı saygılıyız. Adalar halkının tepkisini duyuyor ve hissediyorum.”

İçişleri Bakanlığı’nın Açıklaması

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, İstanbul’da kayıtlı 1 milyon 87 bin 17 yabancı bulunmaktadır. Bu rakamlar içerisinde Suriyeliler, uluslararası koruma kapsamındaki yabancılar ve ikamet izniyle kalan yabancılar bulunmaktadır.

İlgili Yazılar