Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail’in Hedefi Hizbullah ve Lübnan: Prof. Dr. Selami Kuran Açıklıyor

İsrail’in Hedefi Hizbullah ve Lübnan: Prof. Dr. Selami Kuran Açıklıyor

haberci haberci -
15 0

İsrail ve Hizbullah Arasındaki Gerilim

İsrail’in Gazze’deki operasyonunun ardından hedefi Hizbullah ve Lübnan olarak belirlendi. İsrailli yetkililer, Gazze’deki savaşın son aşamada olduğunu belirterek bir sonraki adım olarak Lübnan sınırına birliklerini gönderebileceklerini açıkladı. Hizbullah ise bu duruma karşı farklı bölgelerden cevap vereceklerini duyurdu.

GKRY ve Türkiye’nin Rolü

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, İsrail ve Hizbullah arasındaki gerilimde önemli bir role sahip olduğuna dikkat çekildi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, GKRY bölgesinin bir ‘operasyon merkezi’ haline gelmesi durumunda Türkiye’nin kayıtsız kalamayacağını belirtti.

Uluslararası Hukuk ve Ankara’nın Olası Adımları

Uluslararası Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Selami Kuran, İsrail ve GKRY’nin uluslararası hukuka aykırı adımlar attığını vurguluyor. Ada’nın güneyindeki İngiliz askeri üssünden kalkan uçakların İsrail’e askeri malzeme naklettiği iddiaları da tartışma konusu. Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanabileceğini belirten Kuran, Ankara’nın farklı adımlar atabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin Ada’daki Türk halkını koruma çabaları devam ediyor. Prof. Dr. Kuran, Ada’da yaşanabilecek olumsuz durumların mutlaka karşılık bulacağını ve uluslararası hukukun ihlal edilmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar