Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail Hükümeti, Biden’in Gazze İçin Ateşkes Önerisine Tepkili

İsrail Hükümeti, Biden’in Gazze İçin Ateşkes Önerisine Tepkili

haberci haberci -
9 0

İsrail Hükümetinden Ateşkes Önerisine Sert Yanıt

ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’deki savaş için açıkladığı ateşkes önerisine, İsrail hükümeti içerisinden sert tepkiler geldi. İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Tel Aviv’in “Hamas’ın tamamen ortadan kaldırılmadan Gazze’de savaşın sona erdirilmesini kabul etmeyeceğini” belirtti.

Aşırı Sağcı Bakanlar Beklentilerini Dile Getirdi

Ben-Gvir, “Netanyahu, Hamas’ı devirmeden Gazze savaşını sonlandıracak bir anlaşmaya varırsa hükümeti düşüreceğiz” dedi. Aynı şekilde aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de “Hamas yok edilip tüm rehineler geri verilene kadar Gazze’ye saldırılara devam edilmesini talep ediyoruz” açıklamasında bulundu. Smotrich, İsrail askerlerinin çekilmesine ve toplu tutsak tahliyesine karşı olduklarını vurguladı.

Biden’ın Ateşkes Önerisi

Biden, İsrail’in sunduğu yeni ateşkes önerisini duyurmuş, bu öneride Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilme, rehinelerin serbest bırakılması gibi adımların yer aldığını belirtmişti. Ateşkesin kalıcı olarak sağlanması için üç aşamalı bir süreç öngören Biden, tarafların anlaşması durumunda Gazze’nin yeniden inşası ve ölü rehinelerin teslim edilmesinin de gündeme geleceğini aktarmıştı.

İlgili Yazılar