Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail, Eski Filistin Meclis Başkanı Aziz Duvek’i Serbest Bıraktı

İsrail, Eski Filistin Meclis Başkanı Aziz Duvek’i Serbest Bıraktı

haberci haberci -
18 0

İsrail’in İdari Tutukluluk Kararına Tepkiler

Görgü tanıklarından alınan bilgilere göre, İsrailli yetkililer, 75 yaşındaki eski Filistin Meclis Başkanı Aziz Duvek’i işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde bulunan El Halil kenti yakınlarındaki bir kontrol noktasında serbest bıraktı. Duvek, ciddi sağlık sorunları yaşadığı gerekçesiyle 17 Ekim’de gözaltına alınmış ve 6 ay “idari tutukluluk” kararı verilmişti.

Filistin Esirler Cemiyeti’nden Açıklamalar

Filistin Esirler Cemiyeti Sözcüsü Emced en-Neccar, Duvek’in sağlık sorunlarıyla mücadele ettiğini ve şeker hastası olduğunu belirterek, “Duvek daha önce anjiyo ve böbrek ameliyatı geçirdi. Tutulduğu yerde uygun sağlık hizmeti alamıyor, ailesi de kendisini ziyaret edemiyordu.” demişti.

Hamas Yetkilileri de Gözaltına Alınmıştı

İsrail güçleri, 17 Ekim’de eski Filistin Meclis Başkanı Aziz Duvek’in yanı sıra eski milletvekilleri ve Hamas yetkilileri de dahil olmak üzere toplam 70 Filistinliyi gözaltına almıştı. Duvek, 2006’da genel seçimlerde Hamas’ın kazandığı büyük zaferin ardından Meclis Başkanlığı görevine getirilmişti.

İdari tutukluluk adı verilen uygulama çerçevesinde İsrail, istihbarata dayalı olarak Filistinlileri suç ispatı gerekmeksizin 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Askeri hakim, tutuklunun İsrail’in güvenliği için tehlike oluşturduğuna hükmederse tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

İlgili Yazılar