Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İşitme Kaybı Olan Bebek, Gen Tedavisi İle İyileşti

İşitme Kaybı Olan Bebek, Gen Tedavisi İle İyileşti

haberci haberci -
5 0

Opal Sandy’nin İyileşme Hikayesi

‘Opal Sandy’ye birinci yaş günü öncesinde başlayan tedavi altı ay sonra sonuç vermeye başladı. Sandy artık fısıltıları dahi duyuyor ve “Anne“, “Baba” gibi kelimeleri söyleyebiliyor. Kulak içine gen infüzyonu uygulanarak, Sandy’nin kalıtsal sağırlığa yol açan hasarlı DNA’sı değiştirildi.

Umut Verici Gelişmeler

İspanya, İngiltere ve ABD’de Opal’in de aralarında olduğu bir grup hasta, test aşamasındaki tedavi için seçildi. 18 aylık olan Sandy’nin anne ve babası, kızlarındaki ilerlemenin akıllara durgunluk verici olduğunu söylüyor. Gen tedavisinde kullanılan yöntemin ileri derece işitme kaybı türlerinde de işe yarayabileceği umuluyor.

Koklear İmplant ve Gen Tedavisi

Küçük kızın beş yaşındaki ablası Nora da kalıtsal işitme engeli hastalığı ile doğdu ve koklear implant cihazı kullanıyor. Cihaz, iç kulağın sinirlerine elektriksel işitme “hissi” vererek işitme sağlıyor. Gen tedavisinde ise, Otof geninin çalışan bir kopyası, zararsız bir virüs aracılığıyla hücrelere aktarılıyor.

Opal, sağ kulağına genel anestezi altında bu yeni tedavi uygulandı ve sol kulağına koklear implant yerleştirildi. Birkaç hafta içinde sağ kulağında yüksek sesleri duymaya başlayan Opal, altı ay sonra doktorların tespitine göre kısık sesleri ve fısıltıları neredeyse normal şekilde işitebilecek duruma geldi.

Uzmanlar, bu tedavinin diğer ileri derece işitme kaybı türlerinde de başarılı olabileceğini umuyor.

İlgili Yazılar