Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İş Güvenliği Açısından Kişisel Koruyucu Donanımların Önemi

İş Güvenliği Açısından Kişisel Koruyucu Donanımların Önemi

haberci haberci -
7 0

Kişisel Koruyucu Donanımların Hayati Önemi

Çalışanları iş kazalarının zararlarından ve meslek hastalıklarından koruma noktasında “kalkan” görevi gören kişisel koruyucu donanımlar, işçiler için yaralanma ya da ölüm durumlarına karşı hayati önem taşımaktadır.

Denetim ve Gözetim Faaliyetleri

Baret, toz maskesi, emniyet kemeri, iş ayakkabısı ve eldiven gibi kişisel koruyucu donanım ürünlerinin ithalatına ilişkin denetimler Ticaret Bakanlığı tarafından yapılırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini yürütmektedir.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi Amaçları

Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleriyle, piyasaya güvenli kişisel koruyucu donanım ürünlerinin sunulması, çalışanların ve diğer kullanıcıların güvenliğinin sağlanması ve haksız rekabetten kaynaklanan ekonomik kayıpların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

İdari Tedbir ve Cezalar

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, teknik düzenlemesine uygun olmayan veya güvenli olmadığı tespit edilen ürünler hakkında “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu”nda belirtilen idari tedbir ve para cezalarını uygulamaktadır. Geçen yıl 56 farklı ilde, 367 firma incelenmiş ve 211 uygunsuz ürün tespit edilerek toplam 4 milyon 342 bin 232 lira idari para cezası uygulanmıştır.

2021 Yılına İlişkin Veriler

Bu yıl nisan ayı itibarıyla, 34 işletmeci tarafından piyasaya arz edilen 48 farklı ürün partisine ilişkin koruyucu ve önleyici tedbir alınmıştır. Yılın ilk 3 ayında söz konusu işletmelere 4 milyon 428 bin 463 lira idari para cezası kesilmiştir.

İlgili Yazılar