Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

haberci haberci -
6 0

İçişleri Bakanlığı Verilerine Göre Aşçılar Öne Geçti

Financial Times’ın resmi verilere dayandırdığı analize göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı. İçişleri Bakanlığı’nın geçen hafta yayınladığı rakamlara göre, son bir yılda yaklaşık 6 bin 203 şefe vasıflı işçi vizesi verildi. Bu sayı bir önceki yıla göre %54 arttı. Aynı dönemde ise programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı 8 bin 752’den 4 bin 280’e geriledi.

Seçkin Sektörlerde İşgücü Eğilimleri

Verilere göre, teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımların yavaşladığı, daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde ise işgücü açığının devam ettiği belirtiliyor. Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, göçün 2023’te rekor seviyelere yakın kaldığı ifade bonus veren siteler ediliyor. 2024’ün ilk çeyreğinde ise yönetim danışmanlarına verilen vizeler %42 azalarak 474’e geriledi. Finans ve sigorta sektöründe verilen vizeler %35, profesyonel, bilimsel ve teknik faaliyetler için verilenler ise %36 azaldı.

Artan Göçmen Profili

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu belirtiliyor. Bu yılın ilk üç ayında verilen vizelerin yüzde 25’i Hintlilere, yüzde 22’si Bangladeşlilere ve yüzde 21’i Pakistanlılara verildi. İşgücü açığının devam etmesi, kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışıp vize alanların sayısında da artışa neden oldu. Konaklama ve gıda hizmetleri, 2024’ün ilk çeyreğinde verilen vasıflı işçi vizelerinin %17’sini oluşturdu.

İlgili Yazılar