Copyright © 2024 Tüm hakları Olasihaberler.com'da saklıdır.

Güncel Son dakika Haberler – olasihaberler.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. IMF Başkanı Georgieva ABD Ekonomisine İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

IMF Başkanı Georgieva ABD Ekonomisine İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

haberci haberci -
14 0

ABD Ekonomisi Güçlü İlerliyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulgularının paylaşıldığı basın toplantısında ülke ekonomisine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Georgieva, ABD ekonomisinin dikkate değer bir şekilde güçlü olduğunu vurgulayarak, faaliyet ve istihdamın beklentileri aştığını belirtti.

ABD GSYH Pandemi Öncesi Seviyeyi Aşan Tek G20 Üyesi

Georgieva, ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) pandemi öncesi seviyeyi aşan tek G20 üyesi olduğuna dikkat çekerek, bunun hem ülke hem de küresel ekonomi için olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Bu yıl son çeyrekte geçen yıla göre %2 büyüme öngördüklerini belirten Georgieva, orta vadede benzer bir büyüme hızının devamını beklediklerini ifade etti.

Enflasyon ve Faiz Oranları

Georgieva, enflasyonun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hedefine doğru bir seyirde olduğunu belirterek, çekirdek tüketici enflasyonunun bu yılın sonunda %2,5 olmasını ve 2025 ortasına kadar hedefe geri dönmesini beklediklerini açıkladı. IMF Başkanı, önemli yukarı yönlü risklerin varlığını kabul ettiklerini ve Fed’in politika faiz oranlarını en azından 2024 sonuna kadar mevcut seviyede tutması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Mali Açıklar ve Ticaret Politikaları

IMF Başkanı Georgieva, ABD’nin yüksek mali açıklarının kamunun borç yükünü artırdığını ve bu eğilimi tersine çevirmenin önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca, ticaret politikalarında daha fazla diyaloğa ve adil ticareti teşvik etmeye yönelik adımların ABD ve küresel ekonomi için daha az maliyetli olacağını belirtti.

Açıklanan Önemli Bulgular

IMF’nin ABD ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulgularına göre, ABD’nin 2024’e dair yıllık büyüme beklentisi %2,6 olarak öngörüldü. Açıklamada, büyük mali açıkların kamu borcunun GSYH’ye oranında sürekli bir yukarı ivme yarattığına ve ticaret kısıtlamalarının önemli aşağı yönlü riskler oluşturduğuna dikkat çekildi.

İlgili Yazılar